Ahşap mobilyaları oldum olası çok severim, hele bir de eski olursa!

Dokusu, duruşu, kokusu...


Önceleri bir mekanda kullanma amacıyla, sonra kendini alamamaktan, nasılsa yerini bulur diye yıllarca sevgiyle ahşap mobilya topladım, ahşap mobilya koleksiyonu, resim koleksiyonuna da benzemiyor ki, büyükçe bir dolap yaptıralım; "duvarlar önceden dolmuştu zaten"; sığmadı mı bir oda ayıralım, o da olmazsa depo tutalım... Evet, ahşap mobilyalarla ilgili en doğrusu depo tutmak, hatta bu keyfi paylaşmaktı...

Dağınık halde çeşitli yerlerde bulunan eşyalar, restore edilip, Hasköy’de eski bir tamirhanede biraraya getirildi. Yine zamanla toplanmış çeşitli endüstri ürünleri ve kullanım eşyaları da dahil edildi.

Ve Antikane hayata geçti...

Hepsini kullanamazdım; doğru, ama yakınlarında olabilirdim ve dostlarımla paylaşabilirdim...

Akademi’deki mimarlık eğitimi, eskiye ve doğal olana duyduğum saygının yanında beğenimin ve seçimlerimin biçimlenmesinde büyük oranda etkili oldu; özellikle resim üzerinden sanatla kurduğum ilişki de bakış açımı yönlendirdi, seçtiğim eşyalar büyük oranda günlük yaşamımda yanımda olmasını çok isteyeceğim, çoğu bir arada kullanılabilecek eşyalar. Tabii ki bir mekanda birçok eski yan yana çok uyumlu ve etkili durabileceği gibi, çok modern bir mekanda tek bir eski büfe, kütüphane, dresuar, dolap, kısaca bir ruhu ve hikayesi olan herhangi özel bir ahşap eşya mekana bambaşka bir atmosfer katabilen unsurlar... İster bir dergide, ister mekanın kendisinde modern çözümlerin içinde kullanılmış böyle bir parca gördüğümde, tekrar uzun uzun bakıyorum ve mekanın düzenleyicisine içimden saygıyla teşekkür ediyorum.

Mekan tasarımcısı iseniz, veya kendi mekanınızı tasarlıyorsanız, ya da sadece sevdiğiniz için, aslına uygun olarak bakımları yapılıp sunulanların yanında, henüz el atılmamış, çoğu 20. yüzyılın ilk yarısına ve ortalarına ait eşyaları görmek üzere sizi Antikane’ye bir kahvemizi içmeye bekliyoruz.

Banu Kırış

Antikane Facebook Sayfası Antikane Twitter Sayfası Antikane Instagram Sayfası Antikane Pinterest Sayfası